24.01.2018,14:43
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
2. El’de KDV konusunun yıl içerisinde çözümlenmesi planlanıyor
Uzun zamandır gündemde olan KDV sorununa çözüm sağlamak amacıyla sektör temsilcileriyle bir araya gelen Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri,..
Maliye Bakanlığı’nda düzenlenen Çalıştay'da Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) başta olmak üzere sektör temsilcilerinin görüşlerini aldı. 
 
Gelir İdaresi Başkanlığı Başkan Yardımcıları Rıza Çelen, Yıldırım Bozbıyık, Semi Okumuş ve KDV ve ÖTV’den ’den sorumlu Daire Başkanı Mehmet Arabacı’nın ev sahipliği yaptığı Çalıştay'a; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar, MASFED Başkanı Aydın Erkoç, Genel Sekreter Niyazi Berktaş, MASFED İl temsilcileri, OYDER Genel Sekreteri Özgür Tezel ve Renault-Mais yetkilileri de katıldı.
Sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı geniş katılımlı Çalıştay'da KDV sorununun bu yıl içerisinde çözüme ulaştırılmasının planlandığı bildirildi. 
 
Toplantıda ikinci el otomobil ticaretinde KDV oranlarının yeniden düzenlenmesi, ticari araç satışlarındaki KDV oranları ve KDV’nin indirim konusu yapılması görüşüldü. 
 
Faturası olmayan ticari araçların KDV sorununun da konuşulduğu Çalıştay'da, faturası olmadan biniciden alınan ticari araçların KDV sorununun çözüme kavuşturulacağı söylendi.
 
Konuyla ilgili uzun zamandır çalışmalar yürüten ve sektörde yaşanan sıkıntıları dile getiren MASFED Başkanı Aydın Erkoç, bu konuda ilk kez böyle bir Çalıştay'ın yapılmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek ilgililere teşekkürlerini iletti.
 
Erkoç, Çalıştay'dan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
“İkinci El’de dürüst çalışan ticaret erbabının mağduriyetinin giderilmesi ve kayıtdışılığın önlenmesi için KDV konusunda acil düzenleme yapılmasını her fırsatta dile getiriyorduk.
 
Bakanlık yetkililerimiz ile de çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiş idik. 
 
Bu Çalıştay konuyla ilgili çok önemli bir adım olmuştur. 
 
Yetkililerimiz sektörün nabzını tutan bizlerin görüşlerine de başvurarak geniş katılımlı sağlanan bu Çalıştay ile konuya olan hassasiyetlerini de göstermiş ve sonuca doğru önemli bir yol katetmiştir.
 
Bu yıl içerisinde sorunun çözümleneceğinin planlanması da bizi ayrıca memnun etmiştir.”
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Davos’un başlamasıyla birlikte iyimserlik pompalaması da devreye girdi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?