21.04.2018,08:29
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
2. El’de KDV konusunun yıl içerisinde çözümlenmesi planlanıyor
Uzun zamandır gündemde olan KDV sorununa çözüm sağlamak amacıyla sektör temsilcileriyle bir araya gelen Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri,..
Maliye Bakanlığı’nda düzenlenen Çalıştay'da Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) başta olmak üzere sektör temsilcilerinin görüşlerini aldı. 
 
Gelir İdaresi Başkanlığı Başkan Yardımcıları Rıza Çelen, Yıldırım Bozbıyık, Semi Okumuş ve KDV ve ÖTV’den ’den sorumlu Daire Başkanı Mehmet Arabacı’nın ev sahipliği yaptığı Çalıştay'a; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar, MASFED Başkanı Aydın Erkoç, Genel Sekreter Niyazi Berktaş, MASFED İl temsilcileri, OYDER Genel Sekreteri Özgür Tezel ve Renault-Mais yetkilileri de katıldı.
Sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı geniş katılımlı Çalıştay'da KDV sorununun bu yıl içerisinde çözüme ulaştırılmasının planlandığı bildirildi. 
 
Toplantıda ikinci el otomobil ticaretinde KDV oranlarının yeniden düzenlenmesi, ticari araç satışlarındaki KDV oranları ve KDV’nin indirim konusu yapılması görüşüldü. 
 
Faturası olmayan ticari araçların KDV sorununun da konuşulduğu Çalıştay'da, faturası olmadan biniciden alınan ticari araçların KDV sorununun çözüme kavuşturulacağı söylendi.
 
Konuyla ilgili uzun zamandır çalışmalar yürüten ve sektörde yaşanan sıkıntıları dile getiren MASFED Başkanı Aydın Erkoç, bu konuda ilk kez böyle bir Çalıştay'ın yapılmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek ilgililere teşekkürlerini iletti.
 
Erkoç, Çalıştay'dan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
“İkinci El’de dürüst çalışan ticaret erbabının mağduriyetinin giderilmesi ve kayıtdışılığın önlenmesi için KDV konusunda acil düzenleme yapılmasını her fırsatta dile getiriyorduk.
 
Bakanlık yetkililerimiz ile de çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiş idik. 
 
Bu Çalıştay konuyla ilgili çok önemli bir adım olmuştur. 
 
Yetkililerimiz sektörün nabzını tutan bizlerin görüşlerine de başvurarak geniş katılımlı sağlanan bu Çalıştay ile konuya olan hassasiyetlerini de göstermiş ve sonuca doğru önemli bir yol katetmiştir.
 
Bu yıl içerisinde sorunun çözümleneceğinin planlanması da bizi ayrıca memnun etmiştir.”
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?