21.04.2018,08:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İsrail ile mücadele, Mısır’ın ulusal problemi değil'
Mısır’daki cunta yönetiminin, Trump'ın Kudüs kararının halk tarafından kabul edilmesi için gizli planlar yaptığı ortaya çıktı.

Yeni Şafak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına cılız tepki gösteren Mısır’daki Abdülfettah es-Sisi yönetimindeki cunta hükümetinin, arka planda ülke medyasında Kudüs kararını değersizleştirmeye yönelik propaganda yapma peşinde olduğu iddia edildi.
 
ABD merkezli The New York Times gazetesinde yer alan iddiaya göre, Mısır istihbaratından bir yetkili, ülkenin en çok izlenen talk şov sunucularını arayarak, Kudüs’ün kendileri için “çok da önemli olmadığı” yönünde seyircileri ikna etmesini istedi.
 
The New York Times tarafından ele geçirilen telefon konuşmalarında, yetkilinin; “Diğer Arap kardeşlerimiz gibi biz de kararı kamu önünde kınayacağız” dediği belirtildi.
 
İsrail ile mücadelenin Mısır’ın ulusal problemi olmadığını söyleyen yetkili; sunuculara, “Kararı kınamak yerine, seyircilerin kararı kabul etmesini sağlayacak şekilde program yapın” tavsiyesinde bulunduğu kaydedildi.
 
Filistin Yönetimi’nin, halihazırda bulunduğu Ramallah’la yetinmesi gerektiğini belirten yetkilinin, “Kudüs’ün Ramallah’tan farkı ne?” şeklinde bir soruyu da konuştuğu sunuculara ilettiği ifade edildi. 
Arap dünyasının önde gelen ülkeleri Mısır ve Suudi Arabistan’ın son dönemde İsrail’e karşı tavırlarında yaşanan değişiklik dikkat çekiyor
 
Yetkilinin yaptığı telefon görüşmelerinin benzerlerinin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de (BAE) yaşandığı belirtiliyor.
 
-----
İslam dünyasının liderliğini üstlenme iddiasında olan Suudi Arabistan ve müttefiki BAE, Trump’ın kararını tek kelimelik cümlelerle kınamış, Suud ve BAE medyasında da Filistin ve Kudüs haberlerine sansür uygulandığı iddia edilmişti. 
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ABD Başkanı Trump’ın Yahudi damadı Jared Kushner’le yaptığı gizli görüşmeler sonrası Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a kirli planı kabul ettirmek için tehditler savurduğu da medyaya yansımıştı.
-----
 
Mısır cunta lideri Abdulfettah es-Sisi, ülkesinin Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin ‘stratejik ve farklı’ olduğunu açıkladı
 
Suudi Arabistan Kamu Hizmetleri Bakanı İssam bin Said ile Kahire’de bir araya gelen Sisi, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha da gelişmesini umduğunu belirtti.
 
Sisi, iki ülke arasında gelişecek ilişkilerin “özellikle de bölge çeşitli zorluklarla karşı karşıya iken, Arap dünyasında da birliği teşvik edeceğini” kaydetti.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?