21.04.2018,08:43
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Mevlüt Çavuşoğlu, blöf yapmaya devam ediyor
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 16 Kasım 2017’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Yunan işgali altında olan 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı hakkında ilginç iddialarda bulunmuş, Kardak krizinden sonra adaların fiili ve hukuki statüsünde hiçbir değişim olmadığını iddia ederek fiili durumun yani işgalin 1996’dan önce oluştuğunu iddia etmişti. Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.

 

Çavuşoğlu’na, toplam 15 soru sormuş ve Çavuşoğlu’ndan, iddialarında ciddiyse ve blöf yapmıyorsa, soruların tamamına, kıvırmadan, saptırmadan, iskân ile işgal kavramlarını birbirine karıştırmadan 14 Aralık 2017 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar cevap vermesini beklemiştik. Ancak Çavuşoğlu bugüne kadar cevap vermedi ve iddia ettiği belgeleri kamuoyu ile paylaşmadı, paylaşamadı. Çavuşoğlu’nun blöf yaptığı ortaya çıktı.

 

Çavuşoğlu, 17 Aralık 2017’de TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Adaların 1996’dan önce işgal edildiği” iddiasını tekrarladı. Çavuşoğlu blöf yapmaya devam ediyor. Çavuşoğlu blöf yapmıyorsa, 1996’dan önce Türk adalarına yerleştirilen beş binden fazla Yunan askerinin fotoğraf ve video görüntülerini, Yunan top, uçaksavar, havan silahları ile zırhlı araçların fotoğraf ve video görüntülerini, Türk adalarına dikilen Yunan ve Bizans bayraklarının fotoğraf ve video görüntülerini, tarihleri ile birlikte Türk kamuoyuna açıklamak zorundadır.

 

Çavuşoğlu, “bizim dönemimizde hiçbir gelişme olmadı” diyor ama belgeler Çavuşoğlu’nu yalanlıyor. Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis ile birlikte, 11 Aralık 2017’de, Aydın Hurşit Adası’nı ziyaret etti. Ziyaret haberleri ile resim ve video görüntüleri Yunan Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı.

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Aydın Hurşit Adası’nda konuşlu Yunan Askeri Üssünü ziyaret ederek işgalci Yunan askerleri ve milis askerlerini denetledi. Aydın Hurşit Adası’nın 1996’dan önce işgal edildiğini iddia eden Çavuşoğlu’na soralım; “adanın 1996’dan önce işgal edildiğini gösteren fotoğraf ve video görüntüleri ile belgesi nerede?”

Kammenos, Aydın Hurşit Adası’nda konuşlu Yunan Deniz Üssünü de ziyaret etti ve işgalci Yunan deniz askerlerini denetledi. Çavuşoğlu’na soralım; “Aydın Hurşit Adası’nda, 1996’dan önce Yunan Deniz Üssü var mıydı? Fotoğraf ve video görüntüleri ile belgesi nerede ?”

Kammenos, Aydın Hurşit Adası’ndaki Yunan Belediye Kütüphanesi’nin önünde, adada yaşayan sivil Yunan vatandaşları ile birlikte fotoğraf çektirdi. Çavuşoğlu’na soralım; Aydın Hurşit Adası’nda 1996’dan önce Yunan Belediye Kütüphanesi var mıydı? Fotoğraf ve video görüntüleri ile belgesi nerede?”

Aydın Hurşit Adası’na yerleştirilen top, uçaksavar, havan gibi ağır silahlar ve zırhlı araçların fotoğrafları 29 Ağustos 2017’de, Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı. Çavuşoğlu’na soralım; Aydın Hurşit Adası’nda 1996’dan önce top, uçaksavar, havan gibi ağır silahlar ve zırhlı araçlar var mıydı? Fotoğraf ve video görüntüleri ile belgesi nerede?”

Çavuşoğlu, 17 Aralık 2017’de gündeme getirdiği iddialarını ispatlamak ve varsa elindeki belgeleri Türk kamuoyu ile paylaşmak zorundadır. Çavuşoğlu, 03 Ocak 2018 saat 17.00’ye kadar cevap veremez ve işgalin 1996’dan önce başladığını belgeleyemezse;

 

Başta kendisi olmak üzere 2004’ten bugüne kadar Başbakan, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve Ulaştırma Bakanı olarak görev yapanlar ile birlikte 31 Temmuz 2016’dan itibaren Milli Savunma Bakanlığı yapanlar, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını Yunan askerlerine alenen teslim ettiklerini ve vatana ihanet ettiklerini zımnen ve hukuken kabul etmiş olacaklardır.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?