21.11.2017,22:30
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Arsa ve emlak vergileri uçuşta
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.

18 Temmuz 2017 tarihli medyadaki haberlere göre Beşiktaş Belediyesi yüzde 400 artış kararını açıkladı. 

 

Mevzuata göre; 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 49’uncu maddesinin (b) fıkrasında, takdir komisyonlarının dört yılda bir arsalara ve araziye ait asgari ölçüde metrekare birim değerlerini takdir edecekleri hükme bağlanmıştır. Bu hüküm uyarınca 2013 yılında söz konusu takdirler yapılmıştır. Takdirler 2017’de yeniden netleştirilip, 2018 yılında uygulanacak.

 

Vatandaş olmanın yanı sıra bir Yönetim ve Finansman Danışmanı olarak ‘yüzde 400 değerlenmemiş bir arsaya ya da eve neden yüzde 400 fazla vergi ödemek durumundayız’ diye soruyorum.

 

Anlaşılan o ki, basit bir matematikle belediyelerin kasaları boş. Mahalli İdareler bu denli güçlendirilmeye çalışılırken durum ironik.

 

Yönetim bilimi ve finans yönetimi alanlarında maliyetler düşürülemeyecek durumda ise kaynak yaratmanın yolları aranır. Kamu maliyesi içinde gelir kalemleri arasında en ciddi gelir kalemi vergilendirme gibi görünmekte, hele kamu yatırımları sürekli zarar ediyorken. Kısacası amaç bir gediği kapatmak ise senelerce çalışarak, ama borçla ama fedakarlıklarla edinilen arsa ve emlak için vatandaşın yüzde 400 vergi artışı hak etmediği gerçektir.

 

Sadece vatandaş değil, bu durum inşaat ve emlak sektörü maliyetlerinin de yeniden değerlendirilmesi anlamına geliyor.

 

Ekonomide ciddi bir sıkıntı yaşanırken, geçtiğimiz aylarda yaşanan inşaat malzemesi fiyatlarının artmasının yanında ülke riskinin yabancı yatırımcı tarafından projelerin önüne geçmesi inşaat ve emlak sektörüne negatif etki yaratmışken, sektörün gelişimini maliye politikaları sonucunda bir zorluk daha bekliyor olabilir.

 

Bu noktada İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyeleri için bu konuda koyduğu muhalefet şerhi ile dikkat çekiyor: Arsa ve araziler için uygulanacak emlak vergisi değerlerinin tespiti ile ilgili asgari metrekare birim değerlerinin belirlendiği ve İstanbul Ticaret  Odası temsilcisinin katıldığı ve muhalefet şerhi koyduğu Takdir Komisyonu Kararları ilgili belediye ve muhtarlıklarda dün itibarı ile  ilan edildi.

 

Esas olarak, Anayasa Mahkemesinin 31/5/2012 tarihli ve E.2011/38, K.2012/89 sayılı kararı ile, takdir komisyonlarınca belirlenen değere karşı vergi mükellefi olan ve olaydan doğrudan etkilenebilecek kişilere de bireysel dava açma hakkı tanınsa da harekete geçmek için Temmuz ayına dek zamanımız var.

 

Bu çerçevede; Emlak Vergisi Kanunu İç Genelgesine (Seri No.2017/1) istinaden, 2018 yılı emlak vergisine esas olmak üzere il ve/veya ilçe takdir komisyonları tarafından takdir edilen asgari metrekare birim değeri kararları aleyhine, vergi mükellefi olan ve karardan doğrudan etkilenebilecek kişilerce, 30 Temmuz 2017 tarihine kadar  vergi mahkemeleri nezdinde dava açılması mümkün olup, dava açılmaz ise takdir edilen değerler kesinleşecek.

 

Vatandaş işi gücü bırakıp bu zahmete ve maliyete katlanmalı mı? Görünen o ki harekete geçenler var ve bir kaç karar içtihat teşkil edip belki de bu artış miktarını uygun bir miktara çekebilir.

Belki de vatandaş ilk kez arsa ve emlak sahibi olmadığına sevinir. Kim bilir…

 

sezerkoyun@cratone.com

 

CRATonE Danışmanlık (www.cratone.com )

Traficon Advisors, TR Partner (www.traficonadvisors.eu )

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay