21.04.2018,08:46
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Biliyor muydunuz? - 15
252016-mazlum-coruh-213948.jpg
MAZLUMUN FİKRİ
Buraya kadar yazdıklarımızı toparlayalım, özetleyelim:

1- Ülkemiz akarsuları üzerinden özellikle barajlarla inanılmaz mühendislik ve ekonomik sefaletler işlenmiştir. Şöyle ki:

 

2- Akarsu düzenlemelerinde öncelikle alınması gereken kolay ve bereketli önlemler alınmamış, su bekletme yapısı olarak barajlar öne alınmıştır;

 

3- Ülkemizde yapılan barajların yüzde 90’nı olması gereken rakımlarda yapılmamıştır;

 

4- Ülkemize ihtiyacımızın on mislinden fazla baraj satılmıştır; barajlarımızın kullanılacak hacimlerinin yüzde 90’nından fazlası boştur;

Ülkemizde yapılan barajların ölü hacimleri, faydalı hacimlerinden fazladır.

Bütün bunlar bir mühendisin asla yapmayacağı, yapamayacağı, aklına ve ahlakına sığdıramayacağı mühendislik sefaletleridir.

 

5- Bu mühendislik sefaletlerin sonra;

Bunlardan daha vahim olanı bu yapıların denebilir ki hiç biri yatırım ekonomisi ölçütlerine uygun yapılar değildir. Bu durum DPT’nin sefaletidir. Bir yatırım ekonomisi sefaletinin en kesin ve net göstergesidir.

 

Bu 5 adet sefaletin doğurduğu sonuçları, daha doğrusu, bu sefaletleri işletenlerin hedeflerini şu şekilde sıralayabiliriz; daha önce yazdık ama bir daha yazalım:

 

1- Ülkeyi altından kalkamayacağı bir borç altına sokmak ve edilgen kılmaktır. Ülkemiz barajlar yüzünden her yıl devamlı artan borç altına girmekte her yıl 70-80 milyar USD faizi bu yapılar yüzünden ödemektedir; kalkınmamız engellenmiştir. Mühendislik sefaletlerinin tümü bu sonuca hizmet eder.

 

Bunun dışında:

2- Ülkenin gelişmesine katkısı olacak, doğal zenginlik yaratacak, yaygın sosyal hukuk devleti uygulamaları dışlanmıştır. Ülke fakirliğe itilmiştir.

 

3- Ülkenin etkin kalkınma imkânları yok edilmiştir.

 

4- Ülkenin kendi kendine sanayileşme imkânı, yerel finans kaynağı yaratma imkânalrı ortadan kaldırılmış yabancı sanayiler zenginleştirilmiştir. Devlet halk birlikteliği engellenmiştir.

 

5- 1, 5 milyon insanımız yerlerinde sökülmüş; kırsal alanlar boşaltılmış; insanlarımız şehir kenarlarında kimliksiz hale getirilmişler kolay yönlendirilen topluluklar oluşturulmuştur. Ülkenin doğusu boşaltılmıştır. Bu bir stratejik amacın istediği haldir. Bunun ülkemize maliyeti en az 250 milyar USD’dir.

 

6- Tarihi, derin kültürel bağlar yok edilmiş, yeni bir toplum tipi yaratılmıştır;

 

7- Fiziki, sosyal kültürümüz ve tarihi değerlerimiz, doğal zenginliklerimiz sular altında bırakılmıştır.

8- 8 bin kilometrekare (Sekiz milyon dönüm) en değerli tarım alanlarımız sular altında bırakılmış ülkenin beslenme güvenliği tehdit altına sokulmuştur. Doğru planlamayla bu alanlar yok edilmez en az 15 milyon dönüm alan sulanabilir hale gelirdi. Nüfusu hızla artan bir ülkeye yapılabilir en büyük kötülük tarım alanlarını yok etmektir. Bu tehdit insanın en kolay yönlendirilme aracıdır.

 

Bunların alt başlıkları da elbette olacaktır.

 

Peki, işlenen mühendislik ve yatırım ekonomisi sefaletleri, yukarıda sıraladığım hedefler varmak, daha doğrusu ülkemizi o duruma getirmek için mi işlenmiştir? Yoksa daha büyük varılması gereken bir amaca erişmek mi istenmiştir?

 

İsterseniz onu gelecek yazıya bırakalım. Siz hele bu sonuçları bir kafanızda yerleştirmeye çalışın bakalım.

 

(Devam edecek elbette. Sonuçta sizlerden isteyeceklerim olacak. Paylaşınız, paylaşınız ki bu yapıları yapanlar yaptıklarının ne olduğunu anlasınlar)

 

mazlumcoruh@gmail.com

Yurttaş Mazlum Çoruh- İnş. Müh. Naci Özen

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?