19.03.2018,15:33
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Demokrasinin çağın gereklerine yükseltilmesi gerekiyor
2412018-27292314_10155340229637843_1428837757_n-225756.jpg
KADER SEVİNÇ
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.

Ama bu şaşırtıcı değil.

 

AfD'nin aşırı sağcı, ayrımcı, ırkçı siyasi söylemleri açık olduğu için bu tür çirkin ve ucuz siyasi yorumları şaşırtıcı bulmuyorum. Bu ve benzer söylemlerin artan bir sistematik içinde Avrupa'da yayılıyor olmasını bir değerler sistemi olan Avrupa fikri, kültürü açısından üzücü buluyorum. Eksiklerine rağmen bir çok başarı kazanmış olan Avrupa projesinin bugün en büyük ülkesinde, Almanya'da AfD gibi bir hareketin bu kadar oy alarak meclise girmesi ve desteğini artırması herkes için düşündürücü olmalı.

 

Seçmenin önemli bir kesimi temsil edebileceğini tahmin ediyorum. Anaakım siyasetten yorulan, hayal kırıklığına uğradığı için AfD'ye kayan bir kesim de var. Kurulu düzene karşı aşırı partilere oy veren seçmen bu söylemleri desteklemeyebilir.

 

Türkiye'deki AKP iktidarının aşırı sağcı söylemleri, Almanları, tüm Avrupa'yı ‘Nazi’ olarak tanımlaması, Türk toplumunu bu yönde harekete geçirme çabası pek çok soruna yol açtı, açmayı sürdürüyor.

 

Buna karşılık öteden beri süren ve giderek genişleyen AfD'nin bu söylemleri de kendi gruplarını sıkılaştırmaya ve daha da genişletmeye yönelik. Temel olarak Türkiye'deki AKP iktidarının Türk toplumu üzerinde izlediğine benzer bir çizgi AfD'nin yaptığı. Her iki taraf da ayrımcı, saldırgan bir üslupla toplumları ayrıştırmakta görüyor kazancını.

 

Almanya'da ana akım siyaset bu iki aşırılığın arasında sıkışmış durumda. Kesinlikle bu aşırı tuzağına düşmeden hareket etmeleri şart. Koalisyon ortaklığı görüşmeleri bu etkinin maalesef bir miktar oluştuğunu gösteriyor. Ana akım aşırıların çizdiği hatlara mahkum olmamalı.

 

Bu bakımdan Almanya'da dikkatimi çeken ve ivedilikle eylem gerektiren bir konu ise açık tartışma, eğitim ve entegrasyon politikasının elden geçirilmesi, toplum içi diyalog kanallarının güçlendirilmesi gibi meseleler.

 

Bunların eksikliği ise toplumları ani alevlenmelere açık hale getirirken, kibriti ise aşırıların eline veriyor. Her boyutta ve seviyede toplum şifacılarına olan gereksinim çok yüksek düzeyde. Buna yönelik adımlar atılmalı.

 

Berlin'de toplum içindeki duvarları yıkan, birbirinden farklı topluluklarla yaratılmaya çalışılan soğuk savaşa son veren bir liderliğe ihtiyaç var. Bu bir miktar da demokrasinin zaman içinde fazlasıyla seçim sandıkları odaklı bir hal alarak, toplumun çeşitli kesimleriyle seçim dışında kalan dönemlerde bağ kurulamamasıyla da ilintili.

 

Sadece Almanya'ya özgü bir sorunsal da değil. Bu bakımdan demokrasinin bu çağın gereklerine yükseltilmesi gerekiyor. 21. yüzyılın demokrasisi; Demokrasi 4.0, Akıllı Demokrasi ya da adına ne derseniz ama daha insan odaklı, etkileşime ve bilgiye dayalı, aşırıcı popülistlere geçit vermeyen bir düzen.

 

kadersevinc@gmail.com

 

 CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Yönetim Kurulu Üyesi


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?