21.04.2018,08:52
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Lige Sokulan Çomak!
892017-f.atlas-173215.jpg
FATİH ATLAS
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.

Ligi uzun süre lider götüren Tudor’lu Galatasaray’ın son 4 deplasmanından puansız dönerek ve büyük maç kazanamayarak; lige kötü giren Fenerbahçe’nin son haftalarda çıkış yakalayarak, Başakşehir’in de Avrupa’dan elenme sonrası lige dönmesi sonucu sezon başı tahmin edilen bir ilk yarı sonu yaşadık. Peki tüm beklentiler oldu mu? Hayır. Tek fark; Beşiktaş’ın beklenildiğinden daha fazla puan kaybı ve de puan sınırının düşmesi.

Tarihi Sona Hazır Olun

Ligte 34maçlık periyoda geçilen 1994 – 1995 sezonundan itibaren 70 puanın altında şampiyonluk yaşayan bir takıma şahit olacağız bu sezon. Bundan eminim. Ekstra sezonlar dışında; ligin ikinci yarıları düşme korkusu yaşayan takımların kendini sıkmasıyla daha da çetin geçer. Dolayısıyla zirveye oynayan takımlar ilk yarıda topladıklarından daha az puan toplarlar. Bu da tarihin en az puanlı şampiyonunu alkışlayacağımız bir Mayıs ayı demek. Başa

Dursun Lige Çomak Soktu!

İşler özellikle, Galatasaray dışındaki takımların istediği gibi giderken bir şey oldu. Daha önceki yazılarımda da yazdığım gibi, Beşiktaş maçıyla kredisini tüketen Tudor için aslında devam etmesi için 2 maçı galip kapaması ya da en azından Malatya deplasmanından beraberlikle dönmesi yeterliydi. Ama kim bilebilirdi ki, Malatya’da son 20 dakikada 2-1 gerideyken bastıran G.Saray’ın bir gol daha bulamayarak 1 puandan olup belki de şampiyonluk umudunun ateşini yaktığını. Evet Tudor’u artık Dursun Özbek bile kurtaramazdı. O gitti Terim geliyor derken seçim girdi, birden bire Fatih Terim umudu bitti sarayda. Ama GS başkanı, 2,5 yıldır yapmadığı kadar cesur ve gizli bir hamle yaparak hem kendi yönetimini, hem futbol takımını, hem de taraftarı ters köşe yaptırarak son kozunu oynayarak Fatih Terim’i getirdi. Aslında tam anlamıyla lige çomak soktu!  Fenerbahçe’nin, Beşiktaş’ın ve hatta Başakşehir’in Galatasaray üzerine kurduğu planları artık geçerli değil. Her şey baştan başlıyor. Lig de öyle tabi. Galatasaray’ın topladığı 35 puan ortalamanın altına gibi gözüküyor. Bir anektot verirsek; Fatih Terim’in Galatasaray’ı şampiyon yaptığı sezonlardan 1997 – 1998’de ilk yarıyı 33 puanla 3., 1998 – 1999’da da 37 puanla 3. Sırada olmasına karşın 70 barajını aşarak Sarı Kırmızılılar mutlu sona ulaşmıştı. 

Kral Çıplak

Beşiktaş ne kadar bu ülkenin şu anda en güçlü kadrosuna sahip olarak görünse de, kimsenin anlayamadığım bir şekilde dillendiremediği “iyi oynamıyor, takım kötü” olarak yorumlanmıyor. Hala maç seçiyor yakıştırmaları var. Futbolu bilmeyenler için en kolayıdır bu. “Psikolojik ve mental yorgunluk var, maç seçiyorlar.” Beşiktaş kötü oynuyor, Şenol Güneş de maçları okuyamıyor, deplasmanda çift forvet oynamaktan korkuyor. Siyah Beyazlılar için durum gayet net. Kimse kral çıplak diye bağıramıyor. İstatistikler kötü bir yönlendirici olsa da 17 maç 30 puan kırmızı alarmın babasıdır. Bence tabi ki Bayern maçları sonrasına kadar! 

Zorlu Periyot 2

Fenerbahçe ise ilk yarının 11 haftasını heba ettiği korkunç periyota tekrar giriyor. Bu sefer ilk 6 haftada Trabzon, Başakşehir ve Beşiktaş deplasmanları var. Zaten kredisi kalmamış Sarı Lacivertliler buradan 6’da 4 ya da 5 ile çıkarsa zirveye kadar gider. Çıkamazsa, umut bağladıkları Kadıköy’deki G.Saray maçının da anlamı kalmaz. F.Bahçe 70 puanla şampiyon olduğu 100. Yılda bile ilk yarıyı 37 puanla lider kapatmıştı. 33 puan demek, Sarı Lacivertliler kılıç üzerinde maçlarını oynayacak demek.

Liderliğin Gör Dediği

Başakşehir, geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezonu da 1 puan farkla lider kapadı. Bu sezon tabiki kadro çok iyi ama bu sefer beklenti şampiyonluk. Beklenti zirve olunca, 25. Haftadan sonra stresin doruğunu yaşayacak Turuncu Mavililer. Geçen sezon ilk yarıya göre 5 puan daha az toplamışlardı ikinci yarı. Bu sefer öyle bir şansları yok. Çünkü altta 3 büyükler sırada bekliyorlar. Nefesleri ensesinde değil, kulağının içinde Başakşehir’in. Geçen sezon 39’la bitirmişlerdi. Başakşehir şampiyon olmak istiyorsa, minimum 35 puan almalı. Benim liderlikten gördüğüm, Başakşehir 70 barajını aşarsa ekstra bir şampiyonumuzun daha olacağıdır.

 

fatih@enigma-pr.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?