21.04.2018,08:52
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Başıboş bir yolculuktan notlar
16112017-demet-112601.jpg
DEMET KARAL
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..

Başıboş bir yolculuktan notlar kitabında.. Ben de kendimi şuara başıboş bir yolculukta gibi hissettiğimden midir ne; yazıma böyle başlamak istedim. :)

 

Uzun bir süre ara verdiğim yazımı bugün nihayet Çetin'den yediğim fırça sonrasında kaleme alabildim. haydi toparla artık kendini diye çıkıştı :).. içimden hiç yazmak, yayın yapmak hatta işe gitmek bile gelmiyordu aslında. yarın ppk toplantısı varmış, borsa İstanbul'da yenilikler.

 

Küçük yatırımcı, büyükler ne yapıyor.. Açıkçası şuan ilgimi çekmiyor.

 

Türkiye'nin gündemi ise malum. izlemeye bile tahammül edemediğim iğrenç olaylar, cinayetler, haberler, böyle geldi böyle de gideceğe benziyor. (Umudumu kaybettim)

 

İnsanların değer yargılarını yitirdiği, muazzam ama kötü bir değişim geçiriyoruz hep beraber. Sevgisiz, saygısız bir hal aldık.  Ben babaannemle büyüdüm. ve her evde 3. nesil bir babaanne yada anneannenin olması gerektiğini yürekten inanıyorum.

 

Mesela; başkasının buzdolabı asla açılmaz, lütfen demeden bir şey istenmez, teşekkür ettin mi? Ellerine sağlık annecim, ellerini yıkamadan sofraya oturulmaz, afiyet olsun.. komşun açken tok yatılmaz, düşküne yapılan yardım asla söylenmez..

 

babamı düşünüyorum sonra.. (hiç aklımdan çıkmıyor da..) bana ve kızkardeşime prenses gibi davranırdı. hiç sesini yükseltmeden büyüttü bizi. ona kırıldığımda susardım.. İnsan sevdiğine susarak kıyarmış derdi :) 

 

Özetle her şeyin temelinde sevginin yattığını düşünüyorum. şiddetin yerini sevgi alsa mesela..çok sevmek, çok biriktirmek gerekiyor. çok fazla sevgi ve terbiyeyle büyütülen çocukların ruhunda sapma olmuyor, sapıtmıyorlar. temelinde, hamurunda sevgi ve az önce yukarıda bahsettiğim anneanne ve babaanne terbiyesi ve saygısı almış çocukların manyaklaşmadıklarını düşünüyorum.

 

Büyük bir kırılma yaşıyoruz dikkatli olalım. çok istisnai durumlar hariç, sevgi ve saygı dolu bir aileden bir canavar çıkmaz.  uzun bir ara sonrasında bunları yazmak geldi içimden. ne ekonomi, ne borsa ne de ppk şuan pek umurumda değil açıkçası. belki haftaya onları da yada elangirli olayları, sümen altı edilmiş dedikoduları da paylaşırım; bilmiyorum.

 

Socrates derki;  haksızlığa uğramak, haksızlık yapmaktan iyidir. benim de hayat felsefem olmuştur bu.. Herkesin de bu felsefeyi yaşam biçimi yapması dileklerimle..

 

karal.demet@gmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?