21.04.2018,08:40
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yapay zeka, yanlış bilgi tüketimini artıracak
Büyük veri ve iş analitikleri konularındaki uzmanlığını iş süreçleri deneyimiyle birleştirerek...
kuruluşların ihtiyaçlarına özel çözümler geliştiren METRIC yazılım ve danışmanlık şirketinin Genel Müdürü Gökhan Arıksoy, Gartner'ın açıkladığı dijital dünyanın geleceğine dair 10 tahmin listesini değerlendirdi. 
 
Gartner'ın dijital geleceğe dair tahminlerini değerlendiren METRIC Genel Müdürü Gökhan Arıksoy; “Baş döndürücü bir dijital dönüşümden geçiyoruz. Yapılan tahminlere göre; önümüzdeki on yıl içerisinde dünya genelinde 150 milyardan fazla veri sensörü olacak ki; bu şu an dünyamızda yaşayan insanların sayısından 20 kat daha fazla.
 
Bu durum her saniye milyonlarca veri üreteceğimiz anlamına da geliyor. IoT cihazlarının avantajları küçümsenemeyecek kadar fazla. 
 
Sundukları gerçek zamanlı bilgi, üretkenliği ve verimliliği artırarak rekabet avantajına dönüştürebilir.
 
Akıllı şehirler gibi yerlerde bu araçlar enerjiyi, önemli kaynakları ve hatta hayatları kurtarabilir” dedi.
 
Arıksoy, güvenlik konusunun altını çizerek; “Öte yandan bu büyük verilerin güvenliğinin sağlanması gelecek yıllarda teknoloji dünyasının en büyük derdi olacak. Uzmanlar siber saldırıların %25'inin 2020'de IoT cihazlarına yönelik olacağını öngörüyor” şeklinde konuştu. 
 
İşte Arıksoy'un dikkat çektiği 2018 ve sonrası için bilişim teknolojilerine dair 10 tahmin:
 
Görsel ve sesli arama teknolojileri hız kazanacak
Mobil tarayıcı ve uygulama tabanlı işlemler bugün pek çok e-ticaret sitesinde yapılan işlemlerin % 50'sini oluşturuyor. Uygulamalarını görsel ve sesli aramayı desteklemek üzere yeniden tasarlayan markalar, 2021 yılına kadar dijital ticaret gelirini %30 oranında artıracak. Apple, Facebook, Google ve Microsoft'un yapay zeka alanındaki yatırımları, görsel ve sesli arama teknolojilerine önümüzdeki iki yıl içinde hız kazandıracak.
 
Dijital devler isteyerek kendi güncel sistemlerini bozacaklar
2020'ye gelindiğinde, dijital devler bir sonraki liderlik fırsatını yaratmak için kendi geliştirdikleri sistemleri isteyerek bozup yeni inovasyonlar getirecekler. Ekran tabanlı e-ticarete karşı Alexa ya da Touch ID'ye karşı Apple Face ID gibi örnekleri daha fazla göreceğiz.
 
Kripto para birimlerinin değeri hızla artacak
2020 yılının sonuna gelindiğinde bankacılık sektörü, blok köprü tabanlı kripto para birimleri kullanımından 1 milyar dolarlık işletme değeri elde edecek. Kripto para birimleri, 2023 yılının sonuna kadar dünya çapındaki blok zincirin küresel işletme değerinin yarısından fazlasını temsil edecek.
 
Yapay zeka yanlış bilgi tüketimini artıracak
2022'ye gelindiğinde, gelişmiş ekonomilerin çoğunda gerçek bilgilerden  daha çok yanlış bilgi tüketilecek. Gartner, 2020'den önce finansal piyasalarda dünya çapında dolaşan yanlış bilgiler nedeniyle büyük bir mali dolandırıcılığın yaşanabileceğini öngörüyor. Üç yıl içerisinde gelişmiş ülkeler, yapay zeka tarafından üretilen yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla bu konuda yasalar geçirmeye başlayacak.  
 
“Sahte gerçeklikleri” saptamak zorlaşacak
2020 yılına kadar yapay zeka tarafından düzenlenen “sahte içerikler” yapay zekaların tespit etme yeteneğini aşacak ve dijital güvencesizlik artacak. Gartner, 2018 yılına gelindiğinde, bir zamanlar espri mahiyetinde hazırlanmış bir içeriğin siyasi alanda gerçek kabul edilip toplumsal krizlere yol açabileceğini öngörüyor.
 
Büyük işletmelerin chatbot kullanımları artacak
2021 yılına kadar, işletmelerin% 50'sinden fazlası geleneksel mobil uygulama geliştirmelerine kıyasla  botlar ve chatbot kreasyonları daha fazla harcama yapacak. Gartner, 2020 yılına kadar tüm büyük işletmelerin % 55'inin üretimde en az bir bot veya chatbot kullanacağını öngörüyor.
 
Bilişim teknolojisi personelleri iş dünyasında çok yönlü görevler alacak
2021 yılına gelindiğinde bilişim teknolojisi personelinin %40'ı sadece teknik uzmanlık ile ilişkili olmaktan çıkacak. Gartner, işletmelerin %50'sinin bilişim teknolojisinde çok yönlü profiller ve iş tanımları geliştireceğini öngörüyor.
 
Yapay zeka daha fazla iş olanağı sağlayacak
2020'de yapay zeka teknolojileriyle 1.8 milyon iş ortadan kalkarken, 2.3 milyon iş yaratan pozitif bir net sonuç sağlanacak.
 
IoT ( Nesnelerin İnterneti) teknolojisi her yere nüfuz edecek
2020'de IoT teknolojisi yeni elektronik ürün tasarımlarının % 95'inde yer alacak. Gartner 2019 yılının başında akıllı telefonlarla aktive edilen IoT özellikli ürünlerin olacağını öngörüyor.
 
IoT teknolojisi güvenliği hızla büyüyen bir küresel pazar olacak
2022 yılına kadar, IoT için tüm güvenlik bütçelerinin yarısı, koruma yerine arıza giderme için harcanacak. IoT güvenlik servisleri, güvenlik sistemleri ve fiziksel güvenliğin birleşimi hızla büyüyen bir küresel pazara yol açacaktır.
 
METRIC hakkında;
 
2007 yılında kurulan METRIC, analitik uygulamalar ve iş zekâsı konularındaki uzmanlığını iş süreçleri deneyimiyle birleştirerek kuruluşların ihtiyaçlarına özel çözümler geliştiren ve SAP BusinessObjects sertifikalı geniş danışman kadrosuyla uzmanlık konularında hizmetler sunan bir yazılım ve danışmanlık firmasıdır.
 
METRIC, SAP Türkiye'nin BusinessObjects konusunda Gold Partner seviyesine ulaşmış ilk iş ortağıdır. 8 yılı aşkın süredir, SAP BusinessObjects uygulamaları konusunda tüm faaliyetlerini, koşulsuz müşteri memnuniyetine dayanan bir hizmet anlayışıyla sürdürmektedir.
 
METRIC, SAP Türkiye iş ortakları arasında İş Zekâsı ve Veri Ambarı gelirlerine göre 1. sırada, Bilişim 500 araştırma sonuçlarına göre yine aynı kategoride 3. sırada yer almaktadır.
 
Ar-Ge faaliyetleri, araştırmacı kadrosu ve sektöre getirdiği yenilikler nedeniyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge Merkezi Belgesi'nin de sahibi olan METRIC, inovatif çözümlerle sektöre yön vermektedir.
 
Konularında uzman ve sertifikalı geniş danışman kadrosuyla, global ekonominin gerektirdiği üstün teknoloji standartlarını kullanarak, ulusal ve uluslararası düzeyde başarılı projelere imza atmaktadır. 
 
www.metric.net
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?