21.04.2018,08:34
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İstanbul İkitelli OSB yönetimine neden talibiz?'
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) Türkiye’nin en eski ve en büyük organize sanayi bölgesi ve ülkemizin hemen her şehrine ve dünyanın neredeyse her ülkesine ürünleri ulaşmakta.
İkitelli organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 23.000 firma yıllık ortalama 5-6 Milyar USD katma değer üretiyor. 
 
İOSB, 07 Şubat 2018 tarihinde yeni başkanını ve yönetimini belirlemek için seçime gidiyor.
Kooperatifler ile Müstakil sanayi parsellerinden oluşan delegelerin desteğini alarak en güçlü aday olarak gösterilen Aydın Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Aydın, bölgenin gücüne güç katmak, var olan alt yapı sorunlarını çözmek ve bölgeyi kalkındırmak için yepyeni bir program oluşturdu ve ''Huzurlu, müreffeh İkitelli için birlikte çalışalım“ sloganıyla tanıtım çalışmalarına başladı.
 
Neden İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetimine Talibiz?
 
Geçtiğimiz gün İkitelli Kooperatif Başkanlarını ağırlayan Mahmut Aydın; yönetime neden talip olduklarına ilişkin açıklamasında özetle şunları söyledi;
 
“İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi günümüzde özellikle katma değeri yüksek üretim ve satış faaliyeti için alternatifsiz ve eşsiz bir konumdadır.
 
Kiralar ve mülk fiyatları kentin en lüks semtleri ile yarışmaktadır.
 
Yönetimsel anlamda mevcut durumdaki ayrışmalar, basına yansıyan ve olumsuzluklar içeren Bakanlık teftiş kurulu raporları İkitelli OSB’nin imajına zarar vermektedir.
 
Bu nedenlerle; Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden biri olan İkitelli’nin, var olan sorunlarını, kamu otoritesi ile iyi ilişkiler içerisinde, toparlayıcı, ortak aklı kullanan, istişareye dayalı ve çözüm odaklı bir yönetim modeli ile yönetmeye talibiz.”
 
“Hedefim katılımcı kooperatiflerimiz ve müstakil sanayi parsellerimiz ile birlikte İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ni bir cazibe merkezi haline getirmektir.”
 
Türkiye’nin en köklü ve güvenilir şirketlerinden Aydın Tekstil’in yönetim kurulu üyesi olan Mahmut Aydın, 70 yıla yaklaşan üretim tecrübesi, yıllık 45 milyon metrelik kumaş üretim hacmi ve 3000 kişiye varan istihdamı ile Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük döşemelik, perdelik ve yatak kumaşı üreticisi olan kuruluşlarının, İOSB’de yer alan yönetim merkezi ve dev tesisleriyle bölgenin en eski kuruluşlarından biri olduğunu, ayrıca Kayseri ve Adapazarı’nda da üç ayrı fabrikada daha üretim yaptıklarını belirtiyor.
 
Mahmut Aydın, bir aile şirketi olan Aydın Tekstil’de bayrağı devraldığı günden bu yana, yenilikçi, dürüst, müşteri ve çalışan memnuniyeti öncelikli ve yatırım odaklı yönetim anlayışıyla bu başarı öyküsüne büyük katkı sağlamış ve bölgede sevilen ve sayılan bir isim olarak tanınıyor.
 
Şimdi bu son derce kıymetli tecrübesini, İOSB Başkanlığı’na aday olarak, çok iyi bildiği bu bölgenin gelişimi için mesai harcayarak sürdürmeyi amaçlıyor.
 
Kooperatifler nezdinde önemli bir desteğe sahip olduğunu, bölgede faaliyet gösteren işletmeler ve kooperatiflerin kendisini başkan olarak görmek istedikleri için aday olduğunun altını çiziyor.
 
“Bir dönem için adayım”
 
Yönetim anlayışını “Bütün katılımcılarımızın Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyesi olması konusunda yetkinliği olduğunu ve bu makamlarda olmayı hak ettiğini düşünmekteyim. Bu bakımdan hep aynı insanların yönetime talip olmalarını ve bu makamları uzun süre işgal etmelerini doğru bulmamaktayım.
 
İlk taahhüdüm şudur ki: “seçilmem durumunda kanunların öngördüğü süre bittiğinde ikinci defa aday olmayacağım”, ikinci taahhüdüm ise; “seçilmem durumunda tüm katılımcılar ile istişare mekanizmaları kurarak (düzenli periyodlarda toplantılar, çeşitli konularda görüş talepleri vb.) katılımcı bir yönetim anlayışı sergileyeceğiz.” cümleleriyle açıklayan Aydın, seçildiği takdirde öz yönetime geçilmesi konusunu öncelikli olarak değerlendireceğini söyledi.
 
Çok kapsamlın projelere imza atılacak
 
Bölgedeki süren alt yapı çalışmalarının hızlandırılması
 
Enerji sorununun çözülmesi (elektrik, doğalgaz)
 
Ulaşım alt yapısının düzenlenmesi (yollar, bağlantılar, metro vb)
 
Çevre duyarlılığı (Atık yönetimi, arıtma tesisleri, yeşillendirme vb)
 
Acil Durum / Afet Yönetim Hizmetleri ile İlgili İyileştirme ve Projeler
 
Marka OSB Projesi 
 
İkitelli’nin hem lokasyon hem de İOSB nezdinde bilinirliğini ve marka değerini artırıcı projelerle bölgenintüm dünyaya tanıtılması 
 
Bölgenin İhracat Potansiyelini Arttırma Amaçlı Çalışmalar:
 
Bu doğrultuda teknik danışmanlardan destek alınarak ihracat eğitimleri düzenlenecek. Uluslararası bir portal kurulacak, firmaların uluslararası fuarlara devlet desteği ile katılabilmeleri için kurum tarafından proje yazım desteği verilecek.
 
Bölgenin Üretim Yetkinliğini Arttırma Amaçlı Faaliyetler:
 
Özellikle bölgede ağırlığı olan sektörlerde yetkinliği olan üniversiteler ile işbirliği yapılarak üreticilerin bilgi ihtiyacı kamu kaynaklı projeler ile karşılanacak.
 
Üreticinin Kalifiye Eleman Sorununa Yönelik Projeler:
 
Altyapı Çalışmaları: Yağmur suyu kanallarının yenilenmesi sürecini kaldığı yerden devam ettirerek eksik kalan kooperatiflerin altyapılarını tamamlanması. 
 
Merkezi Güvenlik İzleme ve Telsiz Sistemi Kurulması: 24 saat esasına göre hizmet eden, tepe lambalı mobil araçlarla caydırıcılığı sağlayan, merkezi telsiz ve kamera sistemi (mobese vb.) ile izleme sağlayan güvenlik sisteminin tamamlanması.
 
ALO OSB Kurulması Projesi: Tüm katılımcıların dilek,  ihtiyaç ve isteklerine hızlı ve etkin çözüm getirmek amacıyla bir çağrı merkezi kurulması ve bu merkezin hizmet birimleri ile entegrasyonunu sağlanması.
 
Eğitim duyarlılığı (Teknik meslek okulları, mesleki kurslar ve sertifika programları)
 
Güvenlik, temizlik, otopark sorunlarının çözümü
 
Yeni işyerleri, ruhsatlandırma, bürokratik işlemlerin hızlandırılması
 
İtfaiye, sağlık hizmetleri, sosyal alanlar (cami, okul, hobi alanları, spor alanları vb)
 
İkinci İOSB Çalışmaları
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?