21.04.2018,08:29
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Erken pes etmenin sonucu; başarısızlıktır'
Üniversite eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte nitelikli kişi sayısı da artıyor. Ancak...
gençlerin gerek üniversite yıllarında, gerekse mezun olduklarında yaptıkları basit hatalar kariyerlerini olumsuz yönde etkiliyor.
 
TOBB Üniversitesi İç Mimarlık öğrencisi iken iş yaşamına adım atan, şu an 27 yaşında olan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkan Yardımcısı Efe Bezci, günümüzde firmalarının en önemli sorununun insan kaynakları (İK) olduğunu kaydetti.
 
Kendisi gibi Y ve sonrasında gelen Z kuşağının reel olmayan beklentileri, iş yaşamına adapte olamama gibi nedenlerle sık aralıklarla iş değişimine gittiklerini anlatan Efe Bezci, nitelikli istihdam sıkıntısının, ana hatlarıyla “üniversite öğrencilerinin henüz üniversite yıllarında deneyim kazanması, üniversiteyi zaman geçirme yeri olarak görmemesi, önce tecrübe, sonra para kazanmayı hedeflemesi, girdiği işe tam motivasyon” durumunda aşılabileceğini kaydetti.
 
Şu an çok sayıda firmanın İK sorununu masaya yatırdığını dile getiren Bezci, “Örneğin biz BESA Grup olarak inşaat, enerji, telekomünikasyon, perakende, turizm sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz ve 50 yıllık firmayız.
 
Mezun olduktan sonra firmamıza gelip bizden emekli olan onlarca kişi var. Ama bu sayı bizim gibi kurumsal firmalar da dahil hemen her firmada hızla azalıyor.
 
BESA Grup’a her yıl gelen binlerce CV’yi incelediğimizde üzücü ama ortak olan tek nokta, yeni mezunun işe yüksek mertebeden başlamak istiyor oluşu.
 
Unutmamalı ki, kaplumbağa tavşan hikayesindeki gibi, küçük adımlarla, azmi ve disipliniyle yürüyen her zaman kazanır” dedi.
 
Lisans öğrenimi gören öğrencilerle aynı süreçlerden geçtiğini de ifade eden Bezci, iyi bir kariyere giden yolda genel olarak yapılan 5 hatayı şöyle sıraladı:
 
1- Potansiyelini keşfetmemek
 
Önce doğru mesleği, ardından yatkın olduğun alanı keşfetmek çok önemli. Her lisans dalının kendine ait ana bilim dalları bulunuyor. Üniversiteliler, hangi bilim dalında daha iyi olduklarını bulup ona yönelmeliler. Öteki türlü sizinle beraber mezun olan arkadaşlarınızdan bir farkınız kalmıyor.
 
2- Düzenli ve disiplinli olmamak
 
Lisans hayatına başlayan çok sayıda genç, üniversiteyi, vakit geçirme, rahat etme yeri olarak görüyor. Oysa, iş hayatı için düzenli ve disiplinli olmak olmazsa olmaz. Disiplin bir alışkanlık ve üniversitenin ilk yıllarından itibaren kazanılması gerekiyor.
 
3- Pişmeden para odaklı olmak
 
İş hayatında pişmeden en başa gelmek isteniyor. Bu mümkün değil. Ne kadar tecrübeliysen o kadar yukarıdasın. Genç arkadaşlarım okurken çalışmaktan korkmasın. İster staj, ister part-time, ister tam zamanlı… Yeter ki bir yerinden tutun çalışma hayatını. Okurken iş deneyimi edinenler, çalışma hayatına 1-0 önde başlayacaklar.
 
4- Bahane üretmek
 
Her gün mükemmel hissetmemiz mümkün değil. Ama kötü hissettiğimiz günlerde hedeflerimize yürümeye devam etmemiz başarı için kilit nokta. Motivasyonunuzu hiçbir zaman kaybetmeyin. Direnin. Erken pes etmenin sonucu başarısızlıktır.
 
5- Denge kuramamak
 
Sosyal medyanın hızlı bir şekilde hayatımızın her alanına girdiği son yıllarda, sosyal olmakla sosyal medya kullanımı arasındaki farkı unutmamak çok önemli. Araştırmalara göre gençler, günde en az 3 saatini sosyal medyada geçiriyor. Bunun yerine kulüplere, etkinliklere katılarak ve kendilerini geliştirmeye yönelerek, derslerle sosyal hayat arasındaki dengeyi kurmalılar.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?