21.04.2018,08:42
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'DEAŞ, Hamas'ı Sina'ya çekmek istiyor'
DEAŞ'ın geçen Çarşamba yayınladığı video kaydında,..
Sina'da Gazze'den olduğu iddia edilen örgüt üyesi bir kişinin, "Hamas için Sina'dan Gazze'ye silah kaçırmak" suçlamasıyla Musa Ebu Zemat isimli Hamas mensubunu kurşunla infaz ettiği görüntülerine yer veriliyor.
 
DEAŞ'ın Hamas ile ilgili görsel sonucu
-----
 
Filistinli siyasi analist Mustafa es-Savaf, yaptığı açıklamada, DEAŞ'ın yayınladığı video kaydıyla, Hamas'ı, öldürülen üyesinin intikamını alması için Sina'ya çekmeye çalıştığına dikkati çekerek, video kaydını, "Siyonist, ABD ve bölgedeki istihbaratın, Hamas'ı Sina'ya çekmek için kurduğu bir komplo" olarak nitelendirdi.
 
"Söz konusu planla Hamas'ın askeri gücünün zayıflatılması hedefleniyor. Hamas'ın, Irak, Suriye ve Libya'da bir çok yerde kullanılan bu yapay örgütle mücadeleye girmesi ve gücünün tükenmesi isteniyor." diyen Savaf, "Bahsi geçen ülkelerde maşa olarak kullanılan bu örgüte oynaması için bir rol verildi. O da görevini tamamladı, parçalandı ve dağıldı." ifadesini kullandı.
 
Ulaşılmak istenenin, hedef ülkeleri zayıflatarak kontrolü ele geçirmek olduğuna dikkati çeken Savaf, şunları kaydetti:
 
"Bu noktada Irak'ta DEAŞ nerede sorusunu soruyoruz. Gerçekten ellerindeki güce rağmen hepsi öldürüldü mü? Öte yandan Hamas'ın bu tezgaha karşı uyanık olması gerekir. Hamas'ı tahrik etmek ve Sina bataklığına çekmek için belki işi daha ileriye götürüp aynı türden başka suçlar da işlenebilir. Hamas, bu oyuna gelmemeli."
 
-----
 
Gazze'de İçişleri Bakanlığı'na bağlı Rabat Fakültesi Bilimsel Araştırma Başkanı ve güvenlik konusunda uzman İbrahim Habib de, DEAŞ'ın yayınladığı video kaydının, tam anlamıyla "istihbarat" operasyonu olduğunu belirtti.
 
DEAŞ'ın çektiği videoyu yayınlayan istihbarat birimlerinin, örgüt üyelerinin çoğunluğunun Gazze'den olduğu ve Sina'da bulunduğu yönünde mesaj vermek istediğini ve video kaydının arka planında, Mısır ile İsrail arasındaki tel örgülerin kasıtlı olarak gösterildiğini savunan Habib, ortaya atılan iddiaların, ileride Hamas'a, Mısır'la iş birliği yaparak DEAŞ üyelerini ortadan kaldırmasının istenmesi için bir gerekçe olarak sunulabileceğinin de mümkün olduğunu aktardı.
 
Habib, "DEAŞ'ın Gazze'ye yönelik doğrudan saldırı düzenlemesi uzak bir ihtimal. Bunun için Refah ve Gazze arasında Mısır ordusunu geçmesi gerekli." değerlendirmesinde bulundu.
 
Örgütün namlularının İsrail'e değil, Hamas'a çevrilmesi gerektiği mesajı vermeye çalıştığını belirten Habib, "Bunlar, terör örgütü DEAŞ'ın bir istihbarat aracı olduğunu gösteriyor. Bu şekilde Hamas, Sina'ya çekilerek başını derde sokması ve Gazze'de direnişe kan kaybettirmek isteniyor. Bu, Filistin direnişini ve Gazze halkını hedef alıyor." diye konuştu.
 
Habib, Gazze'de iddia edilenin aksine aşırı ideolojileri benimseyen kişilerin sayısının kayda değer olmadığını, Hamas'a mukavemet edecek askeri bir gücünün kesinlikle bulunmadığını ancak sayısının az olmasına rağmen emniyet güçlerinin bu durumu göz ardı etmeden gözaltılar gerçekleştirdiğini ve aşırı fikirlere sahip kişilerin düzeltilmesi için gerekli çalışmaları üstlendiğini kaydetti.
 
-----
 
Filistinli yazar ve siyasi analist Mustafa İbrahim de, DEAŞ'ın, Gazze ile Mısır arasında sınır güvenliğini arttırmak amacıyla inşa edilen tampon bölge başta olmak üzere Hamas ve Mısır arasındaki yakınlaşmalardan rahatsız olduğunu ifade ederek, "İdam ettiği kişiyi, 'Hamas için Sina'dan Gazze'ye silah kaçakçılığı yapmak' suçlamasıyla itham eden DEAŞ, Hamas'ı Mısır'ın karşısında zor durumda bırakmak istiyor." dedi.
 
İbrahim bu adımların, "kışkırtıcı" mahiyette olduğunu belirterek, terör örgütünün, Hamas'ı Sina'ya çekmek konusunda başarısız olacağını dile getirdi.
 
İbrahim, "Hamas akıllıdır. Ancak DEAŞ tarafından tansiyon yükseltilebilir. Belki Hamas hedef alınabilir." uyarısında bulundu.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?