21.04.2018,08:42
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Çin, 184 adet Airbus A320 uçağı siparişi verdi'
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Çin ziyaretinin son günü olan 10 Ocak 2018 tarihinde Çin'in 184 adet Airbus A320 uçağı siparişi verdiğini açıkladı.
Uçaklar, 2019-2020 yıllarında teslim edilmek üzere 13 farklı şirket için sipariş verildi.
Bu alım, özellikle yeni modeller üzerinde yoğunlaşıyor. 
 
Emmanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in bizzat onayladığı bu sözleşmeden daha önce somut olarak söz etmemiş, ama imada bulunmuştu.
Söz konusu alımlar; Çin'in büyük bir ivmeyle artan hava taşımacılığı sektörünün ihtiyaçlarının da göstergesi niteliğinde. 
 
Çin ve Fransa Nükleer olanakların sivil amaçlarla kullanımına ilişkin iş birliğini geliştirme yolunda da adımlar atıyor
 
Sivil nükleer sektörü uzmanı Areva grubunun, Çin'de kuracağı dev tesis 10 milyar avronun üzerinde bir tutara sahip.
Macron Çin'e, içinde Areva, Airbus yöneticilerinin de bulunduğu 50'yi aşkın sayıda şirket ve grup yöneticisini de getirmişti.  
 
----
 
İngiltere ile Almanya kendi iç sorunlarına gömülmüşken Avrupa'nın dış politika dümeninin başına geçen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin ziyaretinde, Devlet Başkanı Şi Cinping ile nükleer enerjiden havacılık sektörüne uzanan milyarlarca dolarlık ticari anlaşmalara imza attı.
 
Çin'in kurucu Mao'dan beri en güçlü lideri olduğu belirtilen Şi'nin karşısına çok yoğun ve yüksek hedefli bir gündemle çıkan Macron, imza törenlerinin ardından yaptığı konuşmada ''Dünya bir dönüm noktasında. Küresel ısınmadan teröre dek müşterek sorunlarla birlikte mücadele etmeliyiz'' mesajı verdi.
 
Çin'e yönelik Avrupa'nın ortak yaklaşım geliştirmesi gerektiğini savundu.
 
Kendisinin 1 trilyon dolarlık Yeni İpek Yolu Projesi'ne Fransa liderinin verdiği destekten memnun kalan Şi de; iki ülkenin 'el ele çalışacağından' söz edip ticaret konusunda daha fazla üst düzey görüşmeler yapılacağını vaat etti.
 
İki lider;
 
- 12 milyar dolarlık Areva-CNNC ortaklığında Çin'de nükleer yakıt yeniden işleme tesisi inşası,
- Airbus'un Çinli ortaklarıyla ayda altı tane A320 üretmesi,
- Çinli JD.com'un gelecek iki yılda Çinlilere 2.4 milyar dolarlık şarap ve konyak gibi Fransız malları satması,
- Çin'in 6 ay içinde 16 yıllık Fransız eti ambargosunu kaldırması anlaşmalarına vardı.
 
İki ülke arasındaki ticarette Fransa aleyhine 30 milyar avroluk açığın kapanmasından umudunu kesmiş gözüken Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise; Macron ile birlikte Çin'i ziyaret etmesine rağmen anlaşmalara tepki gösterdi:
 
''Fransa'daki pek çok Çin projesine karşı çıkıyorum, reddediyorum. Biz uzun vadeli yatırımları kabul ederiz, yağmalama yatırımlarını değil.''

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?