24.02.2018,17:01
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Mardin’de kız çocuklar kıymete bindi
Tekstil atölyelerinin çoğalmasıyla Mardin’de kız çocukları ve kadınların istihdamında artış yaşandı.

Tekstil ve hazır giyim yatırımları Mardin’de en çok kadınların yüzünü güldürüyor. Açılan fabrikalarda kadın istihdamı dikkat çekiyor. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Akkuş Tekstil Genel Müdürü İbrahim Batuk, tüm yatırımcıları Mardin’e davet ederken şunları söyledi:

 

“Yıllar önce 30 kişiyle başladığımız üretimi bugün 270 kişiyle birlikte sürdürüyoruz. 3 ay sonra da 500 kişiyi hedefliyoruz. Buraya gelecek firmalarıma önceliği teşvikten yararlanmak olarak koymamalarını tavsiye ediyorum. Dert, gerçekten üretmek olmalı. Doğu – batı iktisadi farkını kapatırken tekstilden yararlanabiliriz. 2 senelik bir dilim içerisinde emeklerin geri döndüğü görülecektir. Dikiş nakış üretimi burada geleneksel olarak öğrenilen bir eylem. Bu nedenle nitelikli eleman potansiyeli çok yüksek. 

Özellikle kız çocukları çalışma konusunda çok istekli. İlk başlarda eve v dolaşarak insanları ikna ederken, bugün bizde ve diğer fabrikalarda çalışan kızlarımızın yüzde 80’ini civar köylerden gelir hale dönüştü.

Dün kız çocğunu fabrikaya yollamak istemeyenler, bugün yeğenlerini, akrabalarını da işe sokmak için uğraşıyorlar. Kız çocuklarının çalışma yaşamına girdikçe özgüvenlerinin yükseldiğini görüyoruz. Şimdi Mardin’de kız çocukları ve kadın istihdamı konuşuluyor.”

 

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun Mardin’de gerçekleştirdiği zirvenin yatırımcı potansiyelini arttırmak adına çok büyük önem taşıdığını belirten Batuk, “Önyargılarınızı bırakıp, gelin. Burada hem büyük bir potansiyel, hem de işe ihtiyacı olan insanlar var” dedi.

 

Mardin / Çetin Ünsalan


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?