24.02.2018,17:02
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hasankeyf’te yok oluş ekonomisi
12 bin yıllık tarih sular altına gömülmeye hazırlanırken, Hasankeyf’te yaşayanlar bu tarihi mirası son kez görmek için gelenlere, turistik eşyalar satarak geçim mücadelesi veriyor

Batman’a bağlı, ortasından Dicle geçen ilçe Hasankeyf… Binlerce yıllık tarih, baraj yapımıyla yok oluşa hazırlanıyor. İlçe sakinleri ise çarşıda kurdukları stand ve dükkanlarla, bu tarihi yansıtacak ürünleri ziyaretçilere satmaya çalışıyorlar.

 

El işçiliği ürünlerden, Hasankeyf’i anlatan kitapçıklardan ve ilçeyi simgeleyen  deri, takı, gümüş, biblo ve yöresel kıyafetlere kadar birçok mamul turistlerin beğenisine sunulurken, çocuklar da tercümanlık yapıyor.

Bölge sakinleri köyün yeni yerini ise çok benimsemiş gözükmüyor. “Orası Hasankeyf değil” diyen ilçe sakinleri, sessizce yok oluşu izliyor ve bu süreçte de ekmek kavgası veriyor.

 

Rehberlerle konuştuğunuzda, son dönemde yabancı turistin ayağının kesildiğini vurgulayıp, son 2 aydır gelen en kalabalık kafilenin Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ile gelenler olduğunu vurguluyorlar.

 

Yok oluş ekonomisinden ise çarşı adına son 1 ay. Eyyubiler’den kalan Ulu Cami’nin minaresinin taşınması için çarşı boşaltılacak ve bir daha da açılmayacak. Yaklaşık 6 ay sonra da binlerce yıllık tarihiyle açık hava müzesi olan Hasankeyf yok olacak.

 

Batman / Çetin Ünsalan


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?