24.02.2018,17:01
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Mardin’de bir köye dönüş öyküsü
Terörden kaçan 18 Süryani aile, tekrar köylerine dönerek yeni bir yaşam kurdular. Köy sakinleri 2006’dan beri turizm ve tarım ile uğraşıyor.

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Bagok dağları’nın eteklerindeki yeni adıyla Elbeğendi, tarihsel adıyla Kafro Köyü’nin çarpıcı bir hikayesi var. 70’li yıllarda 70 ailenin yaşadığı bu Süryani köyü, artan terör olaylarında boşalmaya başladı. 1995 yılında geride kalan son 4 ailenin de terk etmesiyle köy boşaldı.

 

Avrupa’nın çeşitli ülkelerine dağılan ailelerin memleket hasreti ise hiç dinmedi. Büyük zarar gören köy binaları ise oturulacak halde değildi. Daha sonra huzur ortamı gelince köylerine dönmeye karar verdiler. 18 aile, eski köyün hemen yanı başında kendi paralarıyla inşaata başladılar.

Mardin Valiliği’nin altyapı desteğiyle tekrar yaşanabilir hale gelen köyde bugün 18 aile yaşıyor. Bunlardan 14’ü yaz kış burada konaklıyor. 4 aile ise sadece yaz aylarında sıla hasretini gideriyor.

 

Bahçelerinde tarım yapan ve turizmle uğraşan (Kafro) Elbeğendi köyü sakinleri, çocukların liseden sonra tekrar Avrupa’ya döndüğünü, ama kendilerinin burada yaşamaktan duyduğu mutluluğu anlattılar.

Tamamen tarihsel dokuya sahip evlerinde yaşayan köy sakinleri, 2006 – 2010 yılları arasında yüksek oranda yabancı turistin geldiğini söylerken, son 2 yılda iç turizmle yetinmek zorunda kaldıklarını dile getirdiler.

 

Süryaniler’in önemli manastır ve kiliselerinin bulunduğu bölgede, köy sakinleri huzurlu bir yaşam sürdürüyorlar.

 

Mardin / Çetin Ünsalan


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?