24.02.2018,17:01
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Altı asırlık kervansaray yeniden doğdu
Mardin’de Surur Hanı olarak bilinen kervansaray, önce otopark yapıldı; ardından bir işletmecinin elinde tekrar turizme kazandırıldı.

Mardin eski yapıları, İpekyolu temelli ekonomik ve kültürel mirası ile Unesco’nun aday adayı şehirlerimizden biri. Bu özelliği katan 1. Cadde olarak geçen bölgesinde, tarihe tanıklık eden yapıların başında da Surur Hanı geliyor. Valilik kayıtlarına göre 17. veya 18. yüzyıla kadar giden tarihi, aslında 640 yıllık bir geçmişe sahip. Kervansaray, dikdörtgen bir avlu etrafında, iki katlı revaklı mekanlardan meydana geliyor.

 

Cadde üzerinde, girişin iki yanında beşer dükkan bulunuyor. Süreç içinde bu tarihi yapı ihmal edilmişliğin kurbanı oldu. Virane görüntüsü ve atıl durumu, asırlar önce ticaret kervanlarının konaklamak için kullandığı bu mekanı çok hırpaladı. Ardından 20 yıl kadar otopark olarak kullanıldı.

 

2010 yılında Suut Ağaoğlu hanı tekrar Türk turizmine kazandırmaya karar verdi. Restorasyon çalışmaları devam ettikten sonra, giriş bölümü restorana çevirdi. Reelpiyasalar.com’a konuşan Antik Sur Restoran sahibi Suut Ağaoğlu, restorasyon çalışmalarının tamamen tarihsel dokuya uygun olarak yürütüldüğü ve halen devam ettiği söyledi.

Ağaoğlu “Şu an üst bölümde çalışmalar sürdürülüyor. Tamamen bittiğinde Surur Hanı, tarihi mirasına uygun olarak 33 odalı butik bir otel olarak hizmet verecek. Bu yanıyla Mardin ve Türk turizmine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Mardin / Çetin Ünsalan


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?