24.01.2018,14:41
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Volvo S90’ı tanıttı
Volvo Cars, yeni premium sedanı Volvo S90’ı Detroit’te tanıttı.
Volvo Cars, ABD pazarında planlarının uzun vadeli olduğunu vurgulamak ve elde ettiği satış başarısının gelecek yıl da devam edeceğine duyduğu güveni göstermek amacıyla, yeni premium sedan otomobili Volvo S90’ı Detroit’teki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttı.
 
Volvo Cars, ABD pazarındaki iddiasını, yeni dönem amiral gemisi sedanı Volvo S90’ın lansmanı ile gösteriyor.
 
2015’te ABD pazarındaki satışlarını yüzde 24.3 artıran Volvo Cars, özellikle XC60 ve yeni XC90’nın etkisiyle satışlarını Ekim ayında yüzde 87, Kasım ayında yüzde 90 ve Aralık ayında da yüzde 89,9 artırarak güçlü bir büyüme gerçekleştirdi.
 
Satış rakamlarının Volvo’nun ABD pazarına geri döndüğünün kuvvetli sinyalleri olduğunu belirten Volvo Car Group Amerika Kıdemli Başkan Yardımcısı LexKerssemakers, “Yeni S90’ın yardımıyla bu güçlü satış momentumunun 2016 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.
 
ABD’ye Volvo Fabrikası 
 
Güney Karolina, Charleston’da, 11 milyar dolarlık bir yatırımla, 2.000 kişiyi istihdam eden bir fabrika açtıktan sonra, şimdi de Volvo S90’ı ABD’de lanse ediyor olması, İsveçli otomobil üreticisinin bu pazarla ilgili kararlılığını gösteriyor.
 
Volvo Car Group Başkan ve CEO’su Hakan Samuelsson, “ABD’deki varlığımıza her zaman büyük önem verdik. Bu yüzden Volvo S90’ın kamuoyuna tanıtımını burada Detroit fuarında yapmaya karar verdik ve burada bir Volvo fabrikası kuruyoruz” dedi.
 
Ön siparişte rekor
 
Yeni Volvo S90’ın lansmanı, Volvo’nun 2015 yılında XC90 ile başlattığı tüm model gamını yenileme sürecinin ikinci bölümünü oluşturuyor.
 
XC90, 2015 yılında, şirketin 50.000 adet civarındaki satış beklentilerini aşarak 88.000 adet ön sipariş aldı. Bu durum, tüketicilerin Volvo’nun yeni tasarımını, mühendisliğini ve teknoloji yönünü ne kadar beğendiğini gösteriyor.
 
Volvo S90, Aralık ayında dünya basınına ilk defa tanıtılmasının ardından, baş döndürücü dış tasarımı ve lüks iç tasarımıyla çok beğenildi.
 
İç bükey bir ızgarayla karakterize olan, agresif olmayan yüzü, Volvo’nun yeni iron mark logosunu taşıyor.
 
T şeklindeki Thor’un çekici şeklindeki ön farlar Volvo S90’ı ile yolda belirgin hale getiren güçlü bir hissiyat yaratıyor.
 
Bu alçak ve dört kapılı Coupe‘de başarılı XC90 modelindeki bazı ayrıntıları kullanılmış.
 
Ön panelde ve kumanda panelinde, Sensus kullanıcı ara yüzünün her iki bölümünde dikey olarak yer alan hava kanatları gibi, çarpıcı ayrıntılar çıtayı daha da yukarı taşıyor.
 
Volvo Car Group, Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, “Yeni amiral gemimiz sedan modelimiz Volvo S90’ı gerçek bir oyun değiştirici olarak tasarladık. Volvo S90 üst düzey ve çekici. Dış görünümü fantastik bir duruş ve İskandinav tasarımına uygun sade hatlara sahip. İç tasarım, yenilikçi teknolojiyle şık, misafirperver ve keyifli bir ambiyans oluşturan doğal malzemelerin birleşimini yansıtıyor. En üst düzeyde İsveçli diyebiliriz” diye belirtiyor.
 
Yarı otonom sürüş
 
IntelliSafeAssist özelliği Volvo S90’da standart olarak yer alıyor. Buna, Adaptif Hız Sabitleyici (AdaptiveCruise Control), Mesafe ikazı ve ileri düzey yarı-otonom sürüş özelliği Pilot Assist de dahil.
Pilot Assist fonksiyonu, otomobil 130 km/h hızla seyrederken, şerit çizgileri içerisinde kalması için hafif direksiyon uyarıları sağlıyor ve başka bir aracı izleme gerekliliği kalmıyor. Pilot Assist, Volvo’nun önem verdiği yenilik alanlarından biri olan, tam otonom sürüşe geçişte önemli basamak oluşturuyor. Tam otonom bir Volvo otomobilin iç görünümünün nasıl olması ve ne hissettirmesi gerektiği Concept 26’da anlatılıyor.
 
Hybrid motor seçeneği
 
Volvo S90’da, Pure, Hybrid ve Power olmak üzere üç ayrı otomobil deneyimini bir arada yaşatan ve 410hp’lik ikna edici bir güç sunan T8 Twin Engine (İkiz Motor) plug-in hybrid bir motor yer alıyor.
 
Güvenlik dünya standartlarında 
 
Volvo S90’da bir dünya ilki olan-büyük hayvan algılama-City Safety (Şehirde Güvenlik Sistemi) ile birlikte sunuluyor. Bu teknoloji gece ya da gündüz boyunca geyik, at, inek gibi büyük hayvanları algılayabiliyor. Aynı zamanda, sürücüyü uyarıyor ve çarpışmayı önlemek için fren desteği sağlıyor.
 
Sürüşte sınıfının lideri 
 
Volvo S90 Volvo Cars’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir yatırım olan ileri şasi simülatöründen faydalanarak geliştirildi.
 
Volvo Car Group Ar-Ge’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Peter Mertens, “Volvo S90, sürüş dinamikleri, performans ve sürüşle ilgili ileriye yönelik önemli adımlar attı. Volvo sürüş deneyimini baştan sona yeniden tasarlayarak, hassasiyet, kontrol ve konfor hislerini güçlendirdik” dedi.
 
Mesut Ergan/Otomotiv Editörü

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Davos’un başlamasıyla birlikte iyimserlik pompalaması da devreye girdi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?